Yunanistan Atina’ya Nasıl Gidilir, En Meşhur Yemekleri Nelerdir, Ne Yenir Ne İçilir Nerede Kalınır Ne yapılır? Atina’ya gittik gördük, yazdık. İşte Yunanistan Atina turu hakkında edindiğimiz izlenimler ve gezi notlarımız. Siz de Atina turu yapacaksanız bu tavsiyelere kulak verin.

Atina’da gezilmesi gereken görülmesi gereken gidilmesi gereken her yer!

Akropolis’ten şehri izleyin

Bütün Atina’ya tepeden bakan “Akropolis” tepeye kurulu şehir demek. Buradaki görkemli yapıların çoğu M.Ö 5. yy’da inşa edilmiş, bir kısmı da Roma döneminde ilave edilmiş. Beyaz mermer kapıdan geçtikten sonra Parthenon Tapınağı, Herod Atticus Tiyatrosu ve Agora mutlaka görülmesi gereken yerler.

Şehrin kalbi Syntagma Meydanı

Syntagma Meydanı şehrin merkezinde, bütün yürüyüş yollarının kesişme noktasında yer alıyor. Meydanı dört bir yandan Plaka, Monastiraki, Kolonaki ve Omonia çevreliyor. Meydanda, lacivert ve kırmızı şapkalarıyla ünlü Yunan askerleri Evzonlar’ın devir teslim törenine de şahitlik edebilirsiniz. Ayrıca ilk Olimpiyatların düzenlendiği stat da meydana yürüme mesafesinde.

Yunan mutfağının mezeleri ve uzo

Dolmades (dolma), mousaka (musakka), anginares (enginar), fava, kokoretsi (kokoreç), tzatziki (cacık) size bir yerlerden tanıdık geliyor mu? Yunan ve Türk mutfaklarına bakınca yüzyıllarca bir arada yaşamışlığın izlerini görüyorsunuz. Yunanlılar’ın “raki” dedikleri de tekila gibi küçük kadehlerde verilen sert bir içki.

Plaka’nın sokakları Beyoğlu gibi

Plaka çoğu araç trafiğine kapalı sokaklardan oluşan bir bölge. Hem gece, hem gündüz insanların buluşma noktası. Burada öğlen Oionos Cafe’de bir kahve içip gelen geçeni izleyebilir ya da akşam Plaka Taverna’da uzo dolu kadehinizi tokuşturabilirsiniz. Plaka’nın neo-klasik tarzdaki mimarisi ve dar sokakları Beyoğlu’nu, Akropolis’e doğru uzanan bazı küçük sokaklar ise Yunan adalarını andırıyor. Tek katlı ve beyaz alçı ile boyanmış ada evlerinin en yoğun olduğu bölge Anafiotika’ya da mutlaka uğrayın.

Atina’yı hatırlatacak küçük hediyelik eşyalar satın almak için en doğru adres Plaka’ya yürüme mesafesinde bulunan Adrianou Caddesi. Burada dükkanlar dışında sokak satıcıları da uygun fiyatlı alışveriş için bir seçenek. Mutlaka uğramanız gereken mağazalardan biri Angelo’nun uzo dükkanı. Burada hiç görmediğiniz uzo çeşitleri var.

Pire’den tekne turlarına çıkın

Pire, Atina’ya 20 km uzaklıkta. Osmanlı idaresindeyken ismi Paşalimanı olan Pire’de, deniz manzaralı balıkçılarda çok lezzetli deniz ürünleriyle bir öğle yemeği gününüzü güzelleştirecektir. Daha sonrasında da limandan kalkan tekne ve feribotlarla yakındaki adaları ziyaret edin. Benim size tavsiyem, muhteşem plajıyla ve küçük balıkçılarıyla Agia Marina ya da taş evleri ve korunaklı limanıyla jet-setin de uğrak yeri olan Hydra adaları. Ayrıca daha fazla vakti olanlara Mykonos ve Girit’i de görmelerini öneririm.

Yunan eğlencesi, “REMBETİKO”

Yunanistan’da gece hayatı Plaka’daki sokak meyhanelerinde ve tavernalarda yenen bir yemek ve dostlarla sohbet ile başlıyor. Ayrıca yemek yerken tipik Yunan müziği olan ve buzuki ile çalınan, içinde oryantal ezgiler de barındıran “Rembetiko” dinleyebileceğiniz yüzlerce mekan var.

Bunlardan Karabani Restaurant ya da Stamatopoulos Tavernası size önerebileceklerim. Gece renkli hayat daha sonra Psiri bölgesine kayıyor. Burada daha çok gece kulüpleri ve barlar bulunuyor ve eğlence sabaha kadar sürüyor. Taverna Psiri ve Cubanita Havana Club yerli halkın da gittiği öne çıkan mekanlar. Güzel manzaralı özel bir gece isteyenler de Electra Hotel’in tepesindeki restorantta yer ayırtabilirler ama bedeli 90 Euro’dan başlıyor.

GEZİ NOTLARIMIZ

Nasıl gitmeli?

THY ile direkt uçuşlar
200 Euro

Nerede kalmalı?

Plaka’da Hotel Plaka (oda 100 Euro), Omonia’da Hotel Achillion (oda 40 euro)

Nereler gezilmeli?

Acropolis, Parthenon, Plaka Meydanı, Hydra Adası

Nerede yemeli?

Plaka’da Plaka Tavernası
ya da Electra Hotel

Nerede eğlenmeli?

Psiri’de Cubanita Havana Club ya da Stamatopoulos Tavernası

Kortay Hıraoğlu

Buraya Reklam Verin