Uzungöl yaylasını gördünüz mü, yoksa siz hala Uzungöl’e gitmediniz mi? Uzungöl karadenizde tatil yapılacak, kamp ve turlar için harika bir seçim sevgili ziyaretçilerim. Uzungöl hakkında birkaç önemli bilgi vermek istedim. Hala Uzungöl nerde bilmeyenler var. İşte uzungöl!

Uzungöl nasıl bir yayladır, uzungöl’de nerde kalınır ve neler yapılır?

Uzungöl hem yerli hem yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Uzungöl ve çevresinde trekking, kuş gözlem ve botanik amaçlı turlar da düzenlenmektedir. Uzungöl pek çok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapar.

Türkiye’nin yağmur ormanlarının bulunduğu, Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları’nın birleşim yerinde bulunmaktadır. Bu bölge aynı zamanda yerkürenin ılıman bölgede bulunan en yaşlı ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bol yağış ve nisbi ılıman iklimi sayesinde yılın her mevsiminde yeşildir. Demirkapı ve Soğanlı dağlarında tespit edilmiş 60’tan fazla endemik bitki bulunmaktadır.

Yabani hayvan hayatı açısından da zengin bir çevre içerir. Bu hayvanlardan, bozayı, karaca, vaşak, dağ keçisi türleri bulunmaktadır.Uzungöl Doğal Sit Alanı, Özel Koruma Çevresi ve Tabiat Parkı gibi koruma statülerine sahiptir.

Uzungöl’de mutlaka mısır ekmeği ve muhteşem çorbalarının tadına bakmanızı öneririz. Kıtır ekmek ile yapılan ezogelin çorbası hayatınızda içtiğiniz en güzel çorbalardan biri olacaktır.

Uzungöl doğal manzara izleme, yürüme, tırmanma ve botanik (bitki örtüsü incelemeleri) turizmine uygun bir yerdir. Uzungöl’ de, bir vadi içinden akan temiz, berrak sulu bir dere, dar ve uzun küçük bir göle dökülür, oradan taşarak akar ve Of kasabasından denize ulaşmak üzere Solaklı deresine (çayına) katılır. Bu temiz ve berrak sulu dere ve oluşturduğu göl, karaçam ve diğer Karadeniz dağ ağaçlarından oluşan ormanla çevrilidir. Uzungöl’ ün bulunduğu bölge daima bulutludur.

Gökyüzünün mavisi, güneş, bembeyaz bulut, yemyeşil orman ve berrak sudan oluşan manzara insanın iştahını açar. O nedenle Uzungöl’de yenen alabalık daha lezzetlidir.

Uzungöl Nerde?

Uzungöl Trabzon‘dan güneyde ve yukarıda bulunur. Uzungöl’e giden yol Solaklı deresini takip eder ve bu yolda ilerlerken yamaçlardaki ufak köyleri görebilirsiniz.

Uzungöl hem günübirlik hem de kalmalı ziyaretler için uygundur. Deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunan Uzungöl, Alplerin güzelliğine taş çıkartan doğal bir yapıya sahiptir. Vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların kapatması sonucu oluşan Uzungöl, etrafında yürüyüş yapılabilen bir göldür.

Buraya Reklam Verin