turlarTur fiyatları çok pahalı biliyorsunuz. Herhangi bir tura katılamk isteseniz istenilen fiyat gerçekten de bütçenizi aşabilir. Yurt içi ve yurt dışı turlar ucuzlar diye bekliyoruz ancak görünen o ki tur fiyatları böyle devam edecek ve ne yazık ki şu an için turlarda bir indirim ya da kampanya olmayacak. Tur fiyatları ucuzlama zamanını bekliyorsanız üzgünüz.

Edindiğimiz bilgiye göre birkaç sezon daha tur fiyatları bu şekilde devam edecekmiş. Herhangi bir indirim ya da ucuzlama da söz konusu değilmiş üstelik. Tatili bir şekilde turla geçiririm diye düşünüyorsanız bu haberi okumanızı tavsiye ederim. Sabah gazetesinin verdiği habere göre turlar pahalı ve ucuzlamaya da niyeti yok.

Haziranda yurtiçi turlar yine zam şampiyonu oldu. Erken rezervasyonun etkisiyle doluluklarını garantiye alan oteller mayıstan itibaren fiyat yükseltti.

Senelerdir “Yabancı turistler ülkemizde neden bizden daha uygun fiyata tatil yapıyor” sorularının cevabını oluşturan “Erken rezervasyon” sisteminin Türkiye’de de oturması yurtiçi turları haziran ayında da zam şampiyonu yaptı. Tüketici fiyatlarında haziranda en yüksek artış “yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar”da oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre geçen ay, yurtiçi tur fiyatları yüzde 45.36 yükseldi. Her sene kapasitesi artırılan erken rezervasyonda tur şirketleri bu sene için Aralık 2010’dan itibaren yüzde 45’e varan indirim oranlarıyla rezervasyon almaya başlamış mayısta ise yüzde 25 indirimle kampanyalara sona vermişlerdi. 2010’da 1.3 milyon kişi erken rezervasyondan faydalanmıştı.

Arz-talep dengesi tamamen değişti

BU sene komşu ülkelerden kaynaklanan taleplerin aşırı derecede artması, vizelerin kaldırılmasından kaynaklanan talep artışı ve iç pazarın erken rezervasyon sistemine alışmasının fiyatların artışındaki en önemli etkenler. Ayrıca arz-talep dengesi tamamen değişti. Bundan sonra bize de turizm sektörü Avrupa ülkelerindeki gibi işleyecek. Herkes erkenden tatilini alacak. Bu tarihlere kaldığında ise fiyatlar artacak.

Her sene böyle devam edecek

TURLARIN yüzde 80 gibi önemli bir kısmı artık kasımdan itibaren erken rezervasyon döneminde satılıyor. Hazirandaki bu artış ise erken rezervasyon sisteminin artık Türkiye’de de oturmasından kaynaklanıyor. Artık sadece büyük operatörler değil tüm tur operatörleri erken rezervasyon ile satış yapıyor. Dolayısıyla da erken rezervasyon bitince otel fiyatlarıciddi artıyor. Bu artık her sene böyle devam edecek.

Editör Notu: Sabah Gazetesi Temmuz 2011

Buraya Reklam Verin