İstanbula en yazkın tatil yapılacak yerler elbet de Tekirdağ. Akla ilk gelen en yakın tatil yerlerinden olan Tekirdağ ve Tekirdağ ilçeleri, tatil yapılmaya müsait tatil beldeleri, denize girilecek temiz plajlar ve kamp kurmak için çadırcılara özel kamp alanları. Her yönü ile Tekirdağ’da tatil yapmak!


Kumbağ nerededir ve Kumbağa nasıl gidilir?

İstanbul dan en kolay ulaşım yolu E-6 otobanıdır.Mahmutbey 72 km lik otoban kınalı gişelerine kadar rahat bir yolculuk yapmanızı sağlar.Kınalıdan itibaren 61 km sahil yolunda Marmara ereğlisinden geçerek Tekirdağ‘a ulaşırsınız.Tekirdağ çıkışında bulunan kavşaktaki kumbağ istikametine saptıktan sonra 14 km sonra Kumbağ Tatil Köyüne varmış olursunuz.

Kumbağ Beldesi gelişen turizmi ile birlikte her geçen sezon daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Buna paralel olarakda konaklama tesisleri de gelişen turizm ile daha konforlu daha kaliteli hizmet verir hale gelmiş ve bir çok Otel, Motel, Apart ve Pansiyon hizmete girmiştir. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında Kumbağ Tatil Beldesi ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu talep karşısında yer bulmak çok zordur. Buna rağmen birçok işletme prestij ve rakipleri açısından daha iyi konaklama hizmeti vermek icin birbirileri ile yarış haline girmişlerdir. Bu da müşteriye konfor, kalite ve daha iyi hizmet olarak yansımaktadır. Huzurlu tatil arayanlar için Kumbağ Tatil Köyü doğru seçimdir.

Mürefte’ye nasıl gidilir?

Mürefte, İstanbul’dan 230 kilometre uzakta Tekirdağ’a bağlı bir belde. Mürefte’ye gitmek için TEM Otoyolundan gidip, Kınalı çıkışından Tekirdağ yönüne devam etmek gerekiyor. Tekirdağ’dan sonra da Keşan istikametine doğru gidiyorsunuz ve Şarköy sapağından kıvrımlı yola (karıştıran) giriyorsunuz. Yolculuk İstanbul’dan yaklaşık 3,5 saat sürüyor.Eğer yol uzun diyorsanız, Tekirdağ’da bir köfte molası verebilirsiniz.

Şarköy‘e 13 km mesafede yer alan şirin belde denizi, beyaz şarabı, üzümü, balığı, karidesi ve Rumlardan kalan kalıntıları ile ünlenmiş. Şenliklerle kutlanan şarap festivallerde çeşitli etkinlikler bölgeye olan cazibeyi de artırıyor. Kehribar renkli üzüm taneleri ve bu üzümlerden yapılan şaraplar etrafa mutluluk
saçıyor.

Yapıncak, Cinsaut, (Şenso), Semillon, Gamay, Karalahana, Alphonse, Kardinal, Çavuş, Mucat, Hafızali her biri ayrı tadıyla Mürefte bağlarında yetiştiriliyor. Mürefte sahili kafe ve restoranlar, çay bahçeleri eski ve ünlü şarap imalathanelerinin yeni açılan şarap tadım bahçeleri, terasları, mahzenleri ile devam ediyor. Bir çok şarap firması orijinallerine sadık kalarak ön cephesi ve içi yenilenmiş tertemiz şarap imalathanelerinde en kaliteli şaraplar konuklar tarafından tadılırken, imalatın yapıldığı tanklar, dekoratif ahşap fıçılar, üretim safhaları da görülebiliyor.

Misafirler tadım sırasında satış elemanları tarafından şarap anlatımları ve broşürlerle bilgilendiriliyor. Şarap tadını damak zevkine yakın bulanlar, Gabernet Sauvignon, Gabernet Sauvignon&Merlot, Boğazkere&Öküzgözü, Kalecik Karası, Merlot, Ghardonnay, Turkuaz, Majestik, Kara Salkım Gamay, Kara Salkım Cinsault, Kara Salkım Papazkarası, Şehrazat, Altıntepe, Sevilen Tatlı, Rose, Pırlanta, Tokay gibi şarapları ilk elden bulabiliyorlar. Mürefte, 9 Ağustos 1912 yılında yaşamış olduğu deprem nedeniyle çok katlı binalar yerine daha az katlı binalar yapılmış, eski binalarda koruma altına alınmış. Mürefte çıkışında yer alan Eriklilice piknik yapmaya, deniz üzerinde taş zıplatmaya, müsait yosun kokulu, esintili sahilinde dalyanıyla dikkat çekiyor.

Buraya Reklam Verin