Tekirdağ tatilinizde nereye gideceğinize karar veremediyseniz hala, size bir tavsiye; Hoşköy tatil için güzel bir yer. Eğer Tekirdağ tatil yerleri konusunda bir arayış içerisindeyseniz, size birkaç fikir sunuyorum sevgili tatilciler. Tekirdağda en güzel tatil yapılacak tatil yerleri, Mürefte, Şarköy ve Hoşköy’dür.

Özellikle İstanbul’da yaşayan tatilciler için yakın olması nedeniyle güzel bir tatil yeridir Tekirdağ. Deniz, huzur, sessizlik ve güzel bir tatil isteyenler için birkaç tatil önerisi..

Hoşköy: Çok uzaklardan göz kırpar, selamlar gibi, yanına gidince daha da çok seviyor insan, martı gibi beyaz narin gövdesi ile denizcilerin, dostu Hoşköy Hora Feneri karşılıyor sizi. 1876 Fransız yapımı fener 96 kristalden meydana geliyor. Kendi ekseni etrafında 360 derece dönerek görev yapıyor.

Bölgenin ikinci büyük feneri olma özelliğine sahip etrafı da çok güzel çiçek yapıyor. Yanına çıkan patikadan geçerek gelince, ufuk hattına bakarken kendinizi bir nebze olsun kaptan sanabiliyorsunuz.

Sahil boyunca yolun kara tarafı iki katlı yazlıklar sıralanıyor. Yürüyüşe çıkanlar, balık tutanlar, çiçekli bakımlı bahçeler, nostaljik bir hava veren klip çekmeye müsait karikatür gibi görünüşe sahip balık dalyanları arasından Mürefte görünüyor.

Mürefte’ye nasıl gidilir?

Mürefte, İstanbul’dan 230 kilometre uzakta Tekirdağ’a bağlı bir belde. Mürefte’ye gitmek için TEM Otoyolundan gidip, Kınalı çıkışından Tekirdağ yönüne devam etmek gerekiyor. Tekirdağ’dan sonra da Keşan istikametine doğru gidiyorsunuz ve Şarköy sapağından kıvrımlı yola (karıştıran) giriyorsunuz. Yolculuk İstanbul’dan yaklaşık 3,5 saat sürüyor.Eğer yol uzun diyorsanız, Tekirdağ’da bir köfte molası verebilirsiniz.

Tekirdağ, Şarköy, Mürefte’de Ne yenir?

Yolu Tekirdağ’dan geçenler, meşhur beyaz peynir ve odun ekmeği ile Tekirdağ köftesini gönül rahatlığı ile yiyebilirler. Bağırsak vs gibi hiçbir katkı malzemesi bulunmayan, temiz malzeme ile yapılan köfteyi oturup yiyebilir veya kısa süre bekleyerek yuvarlak odun ekmeği içine koydurabilir, bu şekilde yanınıza da alabilirsiniz. Özellikle Tekirdağ köftesinin kaşarlı çeşidi, sadesi kadar damakta leziz bir tat bırakıyor. Tekirdağlı balıkçılar tuttukları yöre balıklarını, ekonomik fiyatlarla balıkçı barınağı üzerinde canlı satıyorlar.Uçmakdere sahilinde kampçıların ve piknikçilerin ihtiyaçlarını karşılayan kır lokantası, büfe bulunuyor. Uçmakdereli çiftçiler su içinde büyüyen taban yeri karpuzu güzel olmaz, yörenin karpuzu su tutmayan çakıllı toprakta yetişir, tatlı ve kütür kütür olur diye ipucu veriyorlar. Mürefte, balık restoranı ve lokantaları, Şarköy ise aynı türde daha fazla seçenek sunuyor. Bölge şarap çeşitleri ile ünlü.

Şarköy , mürefte’de konaklayabileceğiniz otel, motel, pansiyon ve apartlar;
Uçmakdere yüksek ağaçlı alanda cadır kurmaya müsait duş+wc li kamp sahasına sahip pansiyon için yapım çalışmaları devam ediyor. Mürefte’de Belediyeye ait konaklama tesisleri hizmet verirken, Şarköy konaklama açısından daha fazla yatak kapasitesi ve konfor sunuyor.

Buraya Reklam Verin