Tekirdağ Şarköy, tatil yerleri arayan tatilciler için iyi bir seçim. Bu yaz ben de Tekirdağ Şarköy’de bir hafta konakladım. İnanın bana asla unutamayacağım güzel bir tatil oldu benim için. Yazımda sizlere Tekirdağ Şarköy tatil deneyimlerimi aktaracağım. Umarım sizin için faydalı bir yazı olur. Tekirdağ Şarköy’e gitmek isteyenler için birkaç tavsiye!

Şarköy, özellikle İstanbul’a sadece 2 saat mesafede oluşu ile bu büyük şehrin stresinden kurtulup, denizin güneşin tadını çıkarıp, bu keyifli sporu yapmak isteyen, sörf tutkunlarının yeni gözde mekanı olmuştur. Ben de aynen bu mantık ile yola koyuldum sevgili okurlarım.

Şarköy’de Rüzgar Sörfü yapıldığını biliyor muydunuz? Şarköy’de yamaç paraşütü son yıllarda oldukça popüler olan bir spordur.

Şarköy’ün Uçmakdere köyündeki Nişantepe’den paraşütleri ile atlayan sporcular Ayvasıl Koyu’na inmektedir.

Trakya’nın en gözde tatil beldesi Şarköy, mavi bayraklı kumsalı, upuzun sahilinin yanında zengin yerel mutfağı ile damak zevkine düşkün tatilcilere de hitap etmektedir.

Şarköy gezinizde yörede tadmanız gereken lezzetler şöyledir;

Kayık Yemeği, Sütlü tarhana, Uğmaç çorbası, Erişte, Kuskus, Nohutlu ekmek, Keşkek, Soğan köftesi, Kurmunnik, Ciğer sarması, Zeytinyağlı karides salatası, Tunçilik, Kaçamak, Gacal yemeği ve pekmezden yapılan Soğukluk içeceği.

Şarköy, coğrafyası ve bulunduğu iklim kuşağı ile ülkemizde şaraplık üzümün en çok üretidiği yöredir. Şaraplık üzüm bol olunca üzümleri işleyip, şarap yapan fabrikalarda yörede bir bir açılmıştır.

Ağustos ayından,ekim ayının ortalarına kadar Şarköy’ün bağlarında tatlı bir telaş başlar. Bağ bozumu başlamıştır artık. Bağ sahipleri bir süre sonra masalara şarap olarak sunulacak yetişmiş üzümleri salkımlarından keserek toplamaya başlar. Her yıl tekrarlanan bu işlemlere, yöre ziyaretiniz bağ bozumuna denk gelirse şahitlik etmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Şarköy ziyaretinizde bölgenin bereketli topraklarında yetişen üzümlerden yapılan şarapları tadmanızı hararetle öneririm.

One Response to “Tekirdağ Şarköy Tatil Cennetidir”

  1. alpay Says:

    oteliniz nerdedir ve fiyatlarınız nasıl biz işki arkadaş dört gün kalmak istiyoruz…