Sessiz, sakin, huzur dolu, doğa ile iç içe güzel bir bayram tatili geçirmek istiyorsanız, doğal yeşillikler içinde tertemiz oksijeni ciğerlerinize çekmek amacındaysanız işte size harika bir tatil fırsatı. Kaz dağlarına gitmeye ne dersiniz? Öncelikle Kaz Dağları Nerdedir bunu öğrenelim. Gideceğimiz yer nerede bilmeden plan yapamayız değil mi? Doğal bir bayram tatili için..

Kaz Dağları veya Kaz Dağı nerde?

Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında Edremit Körfezi’nin kuzeyinde bulunan dağ sırasıdır. Bol oksijenli doğası ve yaşam çeşitliliği ile huzur ve keyif kaynağıdır.

Kaz Dağı’nın en yüksek noktası 1774 metre yüksekliğindeki Karataş tepesidir. Büyük ölçüde ormanlarla kaplı olan Kaz Dağı ve çevresinde yerleşim seyrektir.

Kaz Dağı, Antik dönemlerde “İda” ismiyle anılmış ve pek çok önemli olaya, efsaneye ev sahipliği yapmıştır. İsminin Giritli denizciler tarafından, Girit’te Zeus’un doğduğu İda Dağı’na atıfta bulunmak için İda konduğu mitolojide yer alır. Bundan ötürü dağ Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. Homeros’un İlyada destanında “Bin Pınar İda” olarak geçmektedir.

Kaz Dağları, tarihteki ilk güzellik yarışmasına ev sahipliği yapmıştır.

Kaz Dağı’nda bol oksijenli bir yürüyüş yapmak, gerçek uykunun tadını çıkarmak ve off-road gibi aktivitelerde bulunmak için uygun güzergahlar vardır.

Buraya Reklam Verin