Tekirdağ Şarköy tatil yapmak için değişik bir seçenek. Kumsal açısından sizi doyuracak olan bu şirin ilçe, eğlenceli ve farklı. Kıyıları turistler için her türlü imkana sahip olan Şarköy’de tatil yapmak size değişik bir gezi ve tatil tecrübesi sunuyor. Hem sakin hem eğlenceli, hem farklı hem biz gibi. İşte Şarköy ve tatil!

Şarköy, Tekirdağ ilinin bir ilçesidir. Tekirdağ’ın güneybatısında Marmara Denizi kıyısında kurulmuştur.Şarköy ilçesi Türkiye’nin en uzun 31. dünyanın en uzun 62. kumsalına sahiptir.Şarköy ilçesi 60 km uzunluğundaki sahilleri ile deniz, balık, üzüm, şarap ve karides diyarıdır. Turizm yönünden eşsiz bir hazine, bir cennet olan Şarköy ilçesi kıyılarının temizliği ile dikkati çeker.

2006 yılında denizi ve kumsalıyla mavi bayrak almaya hak kazanmıştır.Aynı başarıyı 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 ve son olarak da 2012 yıllarında da göstermiştir..İklimi ve denizin üstünlükleri yöreye ayrı bir özellik katar. Kıyılarındaki turistik konaklama yerleri, motelleri, otelleri, kamping ve deniz siteleri her geçen gün artarak devam etmektedir. Çevre il ve ilçelerden, yabancı ülkelerden gelen turistlerin uğrak yeridir. Nüfusu kış aylarına oranla 30-31 kat kadar artmaktadır.

Şarköy ilçe merkezinde otel, motel ve pansiyonların yatak kapasitesi 750 dolayındadır. Kente gelen turistlere konaklama yerleri yeterince verecek durumda değildir. Haftanın belirli günlerinde turistik amaçlı olarak Şarköy’den Avşa , Marmara Adası ve diğer turistik birçok mekâna motor gezileri düzenlenmektedir. Özellikle kış ve bahar aylarında gerisindeki tepelerde yetiştirilen göz alabildiğine uzanan ormanın da kattığı havasıyla Şarköy dinlenecek sakin bir ildir.

Ayrıca yeni açılan sevgi sörfü kulubü Şarköy‘ü sevgi sörfü yapanlar için de mükemmel bir yer haline getiriyor. Alaçatı gibi surf merkezlerinden daha fazla rüzgar alan Şarköy’de surf yapmak bir ayrıcalıktır. Ayrıca bu sevgi sörfü kulubü açıldığı gün Trt1’de yayınlanmıştır. Şarköy Haziran aylarında sakin rüzgarıyla rsevgi sörfü bilmeyenler içinde öğrenim için uygun bir hava sağlıyor.

Temmuz ortalarında ise daha profesyonel sevgi sörfçüleri için sert rüzgarlar alan Şarköy büyük trustik bir mekân.

Şarköy gece hayatıylada diğer tatil yerlerinden çok daha büyük bir ayrıcalığa sahiptir.Birçok disko ve pub bulunan Şarköy eğlenmek için gelen turistlerinden tercih ettiği bir yerdir.

Şarköy kumsalı, en uzun kumsallar sıralamasında Türkiye’de 1. dünyada ise 12. sıradadır. 60 km uzunluğundaki Şarköy kumsalı, hem lezzetli deniz ürünlerine sahip olması hem de güneşin tadını çıkarabileceğiniz yerleri açısından tatilcilerin uğrak yerleri arasındadır. Şarköy kumsalı 2011 yılında temizliği ve düzeni sayesinde mavi bayrak almaya da hak kazanmıştır.

Şarköy’den Avşa ve Marmara adasına düzenlenen tekne turları da oldukça büyük talep görmektedir.

Şarköy’ün havası etrafında bulunan ormanlar sayesinde tertemizdir.Oksijeni bol, denizi berrak Şarköy’de Trakya kültürünü de doya doya yaşayabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında Şarköy’ün nüfusu gelen ziyaretçilerle ve yazlıkçılarla birlikte artmaktadır.

Şarköy’e gidildiğinde lezzetli şaraplarını mutlaka tatmak gerekiyor. Zeytinyağı da Şarköy’ün diğer değerleri arasında yerini alıyor.

Trakya’nın Bodrum’u Şarköy!

Tatil denilince akla Bodrum, Antalya gelebilir, ancak Şarköy’ün güzelliği, upuzun denizi ve sıcakkanlı Trakya insanını gördüğünüzde buraya aşık olacaksınız!

One Response to “Şarköy Nerede, Nasıl Bir Tatil Yeri”

  1. gulçın Says:

    şarkoy tatıl koyunde uzuz otel lazım ıkı kışılık