Türkiye içinde en çok turist çeken yerlerden biri Safranbolu ve en çok görülmek isteyen mekanlar da Safranbolu evleri. Otantik, tarihi, buram buram geçmiş kokan bu mistik Safranbolu gezisi için sizler de istekliyseniz eğer, sakın geç kalmayın!


Safranbolu’ya nasıl gidilir, nerden gidilir ve Safranbolu’da nerde kalınır?

Safranbolu;
İstanbul’a 400 km.
Ankara’ya 230 km
Karabük’e 8 km. mesafededir.

İstanbul’dan ulaşım;
TEM otoyolundan Bolu istikametine gidilir, Gerede gişelerinden çıkılır, Karabük üzerinden Safranbolu’ya ulaşılır.
Safranbolu, İstanbul arası yaklaşık 5 saat sürmektedir.

Ankara’dan ulaşım;
TEM otoyolundan gidileceği gibi; Kızılcahamam, Çerkeş, Eskipazar, Karabük üzerinden de Safranbolu’ya ulaşılır.
Safranbolu, Ankara arası yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Otobüs ile ulaşım;
Büyükşehirlerden Safranbolu’ya belli saatlerde otobüs seferleri vardır.

Havayolu ile ulaşım;
Ankara Esenboğa Havaalanı 240 km. uzaklıktadır.

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan genellikle üç katlı, 6-8 odalı, ihtiyaçlara uygun tasarlanmış, estetik biçimde şekillendirilmiş geleneksel konaklar, yerli turistlerin yanı sıra Tayvan, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerden gelen turistlerin de ilgisini çekiyor.

İlçeye 2011’in ilk dört ayında 32 bin 948 yerli ve yabancı turist gelirken bu yılın aynı döneminde rakam 52 bin 889’a ulaştı. İlçeye gelen turistlerin 9 bin 508’ini ise yabancılar oluşturdu.

Belediye Başkanı Necdet Aksoy yaptığı açıklamada, her geçen yıl ilçelerine gelen turist sayısında artış yaşandığını belirterek, bu yılın ilk 4 ayında da geçen yılın aynı dönemine göre önemli bir artış yaşadıklarını söyledi.

Turist sayısını artırmak için yurt içi ve dışında çalışma yaptıklarını vurgulayan Aksoy, şunları kaydetti:
”Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme, köprü ve konakların eşsiz güzelliğini keşfetmek isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği 3 bin yıllık geçmişe sahip ilçemize gelen yıllık turist sayısını, 1 milyona çıkarma hedefimiz var. Bu hedef doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımız sadece yurt içinde değil dünyanın birçok bölgesinde yapılıyor.”

Orijinal haliyle korunan eserlerin Safranbolu’yu açık hava müzesi haline getirdiğini belirten Aksoy, turistlerin tarihi mirasın içinde adeta zamana yolculuk yaptığını vurguladı.
İlçenin kültür turizminin başkenti olduğunu savunan Aksoy, kültür turizminin yanında mağaraları kanyonları ve ormanları ile eşsiz bir güzelliğe sahip olduğunu kaydetti.

Buraya Reklam Verin