Rusya turu ya da Rusya tatili yapacak olanları uyarmak istedim. Çünkü bu sene Rusya2ya gittim ve egerçekten evler Rusya’da oldukça pahalı. Otel ayarlamadan sakın gitmeyin diyorum. Kesinlikle otel önemli. Nasıl olsa bir yerde kalırım diye düşünmeyin.

Rusya’da ev ve otel durumu hakkında birkaç not:

Rusya’ya tur ile ya da tatil için ya da iş icabı gitmeden evvel otelinizi ayarlayın. Zira en ucuz otel odasının günlüğü 150 dolar. Burada aslında hemen her şey çok pahalı.

İstanbul’da bin liralık bir ev, burada 1500 dolar… Dünyadaki en pahalı emlak piyasalarından birine sahip Moskova. Evler de ya tek ya da iki odalı. Çoğu da Stalin döneminden kalma, “herkese bir ev” mantığıyla yapılmış 50 – 60 metrekarelik evler. Hemen her ailede böyle bir evin tapusu var.

Gençler evlendiklerinde ayrı kiraya çıkacak paraları olmadığı için yine aileleriyle aynı evde yaşamaya devam ediyorlar. Evden ayrılmayı tercih edenler de babuşka denen, yaşlı Rus kadınların evinde kiralık bir oda tutuyor. Bir de komünalka denen, devlet tarafından verilen ve birkaç ailenin bir arada yaşadığı üç odalı daireler bulunuyor.

Buraya Reklam Verin