Neden erken rezervasyon yapmamız lazım; çünkü daha ucuza, daha ekonomik ve rahat bir tatil yaparız. Tatilimizi daha ucuza getirmek için tur şirketlerinin ve otellerin erken rezervasyon kampanyalarından kesinlikle faydalanmalıyız.


Yabancı turistler her zaman erken rezervasyon yaptırıyor ve bu nedenle onlar bizlere göre çok daha uygun tatil nimetlerinden faydalanıyor.

Bizlerse tatil planlarımızı hep son dakikaya bırakıyoruz. E haliyle ucuz değil aksine daha pahalı tatil yapmak durumunda kalıyoruz.

Türkiye’de yabancı turistler neden daha ucuz ve uygun fiyata tatil yapıyor? Aslında burada kilit kelime; erken rezervasyon ve tur şirketleri. Erken rezervasyon her zaman ekonomiktir ve daha ucuza tatil yapabilirsiniz. Son dakika tatil planları her zaman daha pahalı oluyor. İşte yabancılar erken rezervasyon nimetlerinden faydalandıkları için her zaman daha ekonomik tatil yapma imkanı buluyor.

Burada keramet Türk ya da yabancı olmak değil sevgili ziyaretçilerim, mesele erken rezervasyon yaptırmak!

Tatillerde hep konuşuruz, yabancı turistler Türkiye’de çok ucuza tatil yapıyor diye. Yabancı turistlerin Türkiye’de daha uygun fiyata otel ya da tatil köyünde konaklamalarının nedeni tur şirketlerinin ve acentaların sezon öncesinde otel ya da tatil köylerinden çok sayıda oda kapatmasından kaynaklanmaktadır.

Yurt dışı bir tur şirketi Türkiye’de bulunan otel ile sezon başlamadan anlaşma yapıyor ve örneğin bu sezon 5000 oda alacağını belirtiyor. Sezon başladığında, otel yöneticilerinin sezonda odalarının doluluk oranının ne seyredeceğini kestiremedikleri için sezon öncesi bu oda sayılarında ve fiyatta anlaşıyorlar.

Normal sezonunda tatile çıkmadan 1-2 hafta önce rezervasyon yaptırdığımız için aynı otelde ya da tatil köyünde gecelik bir kişi 150 TL ödeme yapıyorsak, tur şirketi sezon başlamadan odaları bu fiyatın çok çok altına satın alıyor. Örneğin 30 TL’ye satın almış olsun ki bu hem otel yöneticilerinin hem de tur şirketinin işine geliyor. Otel yönetimi odalarının sezonda boş kalmama riskini almamış oluyor.

Tur şirketi ise her türlü kanaldan potansiyel müşterilerine uygun fiyatla ulaşma imkanına sahip. Örneğin o otelden 5000 oda aldı ve Ağustos ayına geldiğinde sadece 2000 oda sattıysa hemen kampanya yapıyor ya da Son dakika fırsatı olarak o hafta ya da gün için son 10 oda vb. promosyonlarla müşteri bulmaya çalışıyor. Otel yönetimi zaten sezonluk maliyetini ve kar’ını çıkardığı için üstüne sattığı her oda ilave kar oluyor.

Bu şekilde hem Otel hem tur şirketi hemde müşteri kazanıyor. Ama bizler tatil planımızı son dakikaya bıraktığımız için pahalı fiyattan konaklama yapıyoruz. Hatta yurtdışı tatiline çıkmak bile Türkiye tatilinden çok uygun fiyata gelebiliyor.

Birçok tatil şirketi Ocak ayından başlayarak Erken Rezervasyon imkanı sunuyor ve bu tur paketleri sezona göre oldukça uygun fiyata ama maalesef Türkiye’de çalışan nüfus’un çoğunun hangi tarihler aralığında tatile çıkacağı önceden belli olamayacağı ya da belli olsada tarihin değişme ihtimaline karşı erken rezervasyon yapamıyoruz ve tatil için daha fazla ödeme yapıyoruz.

Buraya Reklam Verin