Hem en ucuz otellerde, hem en uygun tatil seçenekleriyle hem de eğlenceli bir tatil geçirmeye var mısınız? Tatil demek dinlenmek demek. Dinlenmek ve kafanızı dinlemek istiyorsanız, öğrenci ya da kısıtlı bir bütçeye sahip biriyseniz bu uygun tatil seçenekleri sizi keyiflendirecek. Hem ucuz tatil hem de keyifli, kim istemez ki?

Hadi başlayalım plan yapmaya. Bize en uygun tatil planını birlikte çizelim. İşte uygulayabileceğimiz ucuz tatil seçenkleri!

Ekonomik krizin başta ABD ve Avrupa olmak üzere bütün tüketicileri tasarrufa zorladığı bir dönemde, bazı unsurlara dikkat ederek, hem istediğiniz tatili yapabilir hem de bunun size yansıyan maddi yükünü azaltabilirsiniz.

Forbes dergisinde yayımlanan bir foto analizde, tatilde tasarruf etmenizi sağlayacak önerilerde bulunuldu.

Ucuz biletleri bulmaya çalışın

Yaz tatilinde, talep yoğun olduğu için havayolu şirketleri genelde bilet fiyatlarını yüksek tutar. Gitmek istediğiniz ülke ya da şehir için uygun bilet bulmak adına, Airfarewatchdog.com gibi siteleri takip edebilirsiniz. Tatile çıkacağımız zaman, gün ve sezon konusunda esnek davranmanız işinizi kolaylaştıracak.

Tatil paketlerini değerlendirin

Küresel krizin en çok vurduğu sektörlerden biri olan turizm endüstrisinde, seyahat acenteleri turistlerin ilgisini çekmek ve kazançlarını artırmak için her şey dahil paketleri oldukça uygun fiyatlara sunabiliyor.

Tatile ne zaman çıkacağı çok önceden belli olan kesimdenseniz, bu fırsatları değerlendirebilir ve erken hareket ederek, tasarruf edebilirsiniz.

Uzun gemi yolculuklarını değerlendirin

Cruise olarak bilenen, gemilerle yapılan turistik amaçlı geziler, kumar, spa, dalga sörfü ya da kumsaldaki şık şemsiyelerin altında içki keyfi yapmaktan feragat etmek isteyenlere, yeni yerleri çok daha ucuza görme şansı sunuyor.

Alternatif kalacak yerler bulun

Şık bir otelde kalmak yerine, ev değişim programlarını, dönemsel kiralanan apart evleri ya da günlük ücretleri oldukça düşük olan üniversite yurtlarını değerlendirebilirsiniz. Hatta mutfağı olan bir yer bulursanız, dışarıda yemek yeme maliyetinde de kurtulmuş olursunuz.

Kamp yapın

Özellikle çocukların çok sevdiği kamplar, hem aileniz hem de sizin için keyifli bir tatil seçeneği olabilir.

İşte uygulayabileceğiniz diğer yöntemler…

Ailece yaz tatili yapmak istiorsunuz ama bütçeniz kısıtlı. Neler yapabilirsiniz?

Gerek yurt içi gerek yurt dışında uygun fiyatlı tatil yapmak artık bir hayal değil. Yurt dışına çıkacaksanız Mısır, Bulgaristan, Tunus gibi Avrupa bölgesinin dışındaki ülkeleri hedefleyin.

Şansına güvenenlere özel

Tatilde hiç para harcamayı düşünmeyenler, tatil hediyeli yarışmalara veya kampanyalara katılabilirsiniz.

Arabası olan arkadaşına rica et

Tatile arabayla giden arkadaşınız varsa ve arabasında da boş yer mevcutsa neden onu yanlız bırakasanız ki… Rica ettiğiniz sürece sizi evinize kadar bırakmayı reddetmeyecektir.

Karnınızı tok tutun!

Şık bir mekana gidecekseniz, yemek yiyip üstüne çay kahve içmeyin, yemeğinizi hızlı ve kolay (yarım ekmek döner vs.) şeklinde halledip şık restorana kahve ve çay içmeye gidin…

Seyahat sigortası güvencenizdir

Özel bir sağlık sigortanız varsa ayrıca seyahat sigortası yaptırmanıza gerek yoktur. Acentanızı bu konuda uyarın.

Otlanın!

Evet eşten dosttan şezlong otlanın, havlu otlanın, tişört otlanın, yaptığı börekten içtiği sudan otlanın…

Zeytinyağı ve kola da sizi bronzlaştırır

Güneşten korunmak için çok faktörlü güneş yağı mı kullanıyorsunuz? Peki zeytinyağı kullanarakta cildinizi hem güneşten koruyup hem de bronzlaştırabilirsiniz. Eğer daha bronz olmayı hedefliyorsanız da asidi kaçmış kolayı cildinize sürüp yanabilirsiniz. Fakat güneş ışınlarından koruma özelliği bulunmamaktadır.

Döviz Kullanımı

Bankalar zaman zaman çok uygun kurlar verseler de, yurt dışındayken kredi kartı kullanmaktan kaçının. Paranızı nakit olarak harcamak çoğunlukla daha karlı olacaktır. Döviz alırken hava alanlarını tercih etmeyin, en ideali Türkiye’den ayrılmadan çevirmektir. Kredi kartınızdan zorda kalmadıkça nakit para çekmeyin.

Ev Değişimi

İnternette ev değişimi olanağı sunan pek çok site mevcut. Bunlardan en meşhur olanı Craig’s List. Burada gitmek isteyeceğiniz yerde yaşayan bir aile ile ev değişimi yapabilirsiniz. Bu sayede hem kalma hem de yiyecek masraflarını büyük oranda kısmış olursunuz. Ayrıca gittiğiniz yeri oranın yerlisi gibi tecrübe etme şansınız olur. Couch Surfers bir diğer alternatif, ama bana sorarsanız daha çok çocuksuz aileler veya gençler için uygun.

Ev Tatili

Çocuklar bu seçeneği, havaaalanında, arabada ya da uçakta yaklaşık 10 saat geçirmeye tercih edebilir. Yaşadığınız kenti bir turist gibi ören yerleriyle, müzeleriyle gezebilirsiniz. Ayrıca yazın kent boş olacağından size bambaşka sürprizler sunacaktır. Kent rehberlerini okuyun ve işletmelerin hafta içi uyguladığı indirimli fiyatlardan bol bol faydalanın.

Türkiye’nin güzel kıyıları ve kamp

Hiç kamp yapmayı düşündünüz mü? Bir tatil için en büyük kalemi otel ya da pansiyonlara harcıyoruz. Yıkanma, tuvalet ve yemek gibi temel ihtiyaçları karşılayan ve çok da iyi hizmet veren pek çok kamping var. Bunlardan birinde güvenli olduğu kadar heyecanlı bir tatil yapabilirsiniz. Çadırınıza alacağınız suyu marketten alabileceğiniz için bu tip bir tatil size çok daha ucuza gelecektir. Ayrıca artık kamp malzemeleri bir harika. Kaldı ki bunları satın almak zorunda değilsiniz. Size malzemelerini verecek pek çok arkadaşınız olacaktır ya da bunları kiralayabilirsiniz.

Buraya Reklam Verin