Karadeniz turu yapmayı ya da karadeniz bölgesinde tatil yapmayı düşünüyorsanız sizler için karadenizdeki bütün tatil yerlerini derledim. Bakalım kararınızı verebilecek misiniz? İşte ülkemizin yeşil ile maviye doyulacak en güzel yerleri. Karadenizde tadına doyulmaz güzellikte doğa ile iç içe tatil yerleri.


Karadenizde nerede tatil yapılır, denizi güzel olan yerler nerelerdir, en ünlü karadeniz yaylaları, karadeniz dağları, kumsalları, tatillik karadeniz illeri ve kalınacak yerler, gezilecek önemli mekanlar..

Doğayı, yeşili, temiz havayı, şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşarak doğanın sesini dinlemeyi mi istiyorsunuz? O halde sizi karadeniz yaylalarına bekleriz!

Kemençe sesinden yoğun çay lezzetine, kayalıklara inşa edilmiş yerlerden fındığına kadar her açıdan göz ve damak zevkine hitap eden Karadeniz’de kendinizi bulacaksınız.

Karadeniz’in kendine has insanı, yemekleri ve kültürü sizi baştan başa etkiler. Huzur bulacağınız bir atmosfere sahip Karadeniz’in görülmesi gereken yerleri arasında görenleri hayrete düşüren Sümela Manastırı belki de ilk sıralarda yer alır. Zigana Geçidi’nden geçerken doğanın tüm güzellikleri gözlerinizin önüne serilir.

Şimdi Karadeniz zamanı! Karadeniz’in en güzel yerleri..

Fırtına Deresi’nin üzerinden geçerken doğanın sesine kulak verebileceksiniz. Giresun’da fındığın hakikisinin tadına bakabileceksiniz.

Karadeniz’e gidip balık yemeden dönmek olmaz. Yöreye has hamsili pilavın, mısır ekmeğinin ve daha pek çok lezzetin tadına yerinde bakabileceksiniz.

Karadeniz’in en popüler yerlerinden biri de Ayder Yaylası’dır. Karadeniz’in terası Ayder Yaylası’nda yeşilin 1001 tonunu bir bakışta görebilir, bu tabiatın keyfini sürebilirsiniz. Tertemiz oksijeni içinize çekmek, yeşilin her tonuna tanıklık etmek isterseniz Karadeniz gidilecekler listesinin ilk sırasında yerini alır. İşte Karadeniz Bölgesi’nin en önemli yaylalarından Ayder yaylası…

Ayder, Çamlıhemşin ilçesinin yaklaşık 20 km. uzağında bulunur ve yüksekliği 1350 metredir. Ayder çam ormanlarının arasında yer alır ve 1987 yılında “Turizm Merkezi” ilan edilmiştir. Yaylada bulunan kaplıca tesisleri ve oteller gelen turistleri ağırlamaktadır.

Sümela Manastırı: Sümela Manastırı, taştan inşa edilmiş ve dağın dik yamacına kondurulmuş muhteşem bir eserdir. Ufak patikalarla ulaşabileceğiniz bu manastır Trabzon’un güneyinde bulunan ormanların içindedir. 4. yüzyılda inşa edilen bu manastırın ustalarıo Barnabas ve Sophronius isimli iki Yunan rahiptir. Efsaneye göre bir mağarada mucizevi bir Meryem ikonu bulmuşlardır.

Sümela Manastırı tarih boyunca pek çok kez saldırılardan etkilenmiştir. Türk hükümeti burayı koruma altına almış ve bir müzeye döndürmüştür.

Trabzon’dan satın alınabilecek hediyelikler

Sürmene bıçağı pek çok geleneksel oyunda kullanılan ve ünü yayılmış bir bıçaktır. Sürmene Trabzon şehir merkezine oldukça yakın bir kasabadır. Sürmene tekne ustaları ve bıçağıyla tanınır. El yapımı bu bıçaklar kaybolan bir el sanatının eseridir.

Trabzon burması altın bilezikler, herkesin bildiği ve çoğu kadının hayali oldukça değerli ve el işçiliğinin nadide eserlerindendir.

Ne yemeliyiz?

Mısır ekmeği tüm Karadeniz’de olduğu gibi Trabzon’da da oldukça yaygındır. Karadeniz insanının bu kadar zeki olmasının sebebi olarak gösterilen mısır ekmeğini yemeden Trabzon’dan dönmeyin. Vakfıkebir ekmeği de büyüklüğü ve tadıyla herkesin damak zevkine uyabilecek bir tattır. Büyük taş fırınlarda pişirilen bu ekmek Trabzon’a yakın Vakfıkebir kasabasına hastır.

One Response to “Karadenizde Tatil Yapılacak Yerler”

  1. unzile Says:

    2 kisilik karadeniz tatili yapmak istiyoruz ,bu konuda tavsiyeniz ne olur?

    Iyi gunler