Ilgaz Dağları bayram tatili yapmak için huzur dolu sakin sessiz bir seçenek. Sessiz sakin kafa dinlemelik tatil yeri arayanlar için en güzel yerler dağlar ve köylerdir. Ilgaz dağları da tam kafa dinlemelik tatil yerleridir. Kafanızı dinlemek, biraz kafa dağıtmak, gürültüden ve stresten uzakta bol oksijenli bir tatil yapmak istiyorsanız vurun kendinizi Ilgaz Dağlarına..

Öncelikle gelin birlikte Ilgaz Dağlarını tanıyalım. Ilgaz dağları nerededir, Ilgaza nasıl gidilir ve Ilgaz dağlarında nerede kalınır, Ilgaz dağlarında ne yapılır?

Bayram tatilinde Ilgazda yürüyüşler yaparak stresten arınabilirsiniz..

Ilgaz, Batı Karadeniz bölgesinin en yüksek dağ kütlesidir. Genellikle kış turizmi ile adından söz ettiren Ilgaz, yaz aylarında serinlemek isteyenler için de güzel bir alternatif oluşturmaktadır.

Ilgaz denilince en önemli tarihi kalıntılar arasında Devrez çayı kıyısında yer alan İnköy kaya mezarları bulunur. Henelistik döneme ait bu kaya mezarlar 5 katlı olarak inşa edilmiştir.

Ilgaz, serin havası ve zengin bitki örtüsü ile tatilcileri kendine çeker. Sayısız mesire yeri, piknik yapmak ve dağ havası solumak isteyenler için bulunmaz nimet niteliğindedir. Bu mesire yerlerinden en önemlisi “Kadın Çayırı”dır. Burada konaklama imkanı da mevcuttur.

Ilgaz dağlarında çam kokusu içerisinde yürüyüş yapmak, balık tutmak ve yaylaları ziyaret etmek insanı dinlendiren en önemli aktiviteler arasındadır.

Kış sporları tesisleri Ilgaz Milli Parkı içinde yer almaktadır. Kayak merkezinde bir adet çift iskemleli telesiyej tesisi ile bir adet teleski tesisi bulunmaktadır. 700 m uzunluğundaki telesiyej tesisi 700 kişi/saat, 950 m uzunluğundaki teleski ise 1000 kişi/saat kapasitesindedir.

Her yıl salep elde edilmek üzere aşırı derecede ve bilinçsizce orkide toplanması bu güzel bitkilerin varlığını sona erdirmek üzeredir. İyi bir koruma ile son derece güzel ve gösterişli bu bitkiler gelecek nesillere ve araştırma kurumlarına açık bir inceleme alanı olacaktır.

Kış Sporları Milli parkın bir önemli kaynağı da kış sporlarıdır. Ilgaz Dağı kış sporları açısından ülke düzeyinde önem taşıyan bir kaynak niteliğindedir. Ilgaz Dağı kayak merkezinde 900 metre uzunluğunda çift sandalyeli telesiyej, 2 km uzunluğunda bir teleski ile 250 metre uzunluğunda da bir baby liftten oluşan mekanik tesisler vardır.

Buraya Reklam Verin