Burdur’un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos antik kenti kazılarında bulunan 238 nadide eserin sergilendiği “Rüyalar Şehri Sagalassos” gezmek için harika bir seçenek. Siz de antik kent düşkünü bir insansanız bu antik kenti gezip görmek isteyeceksiniz. Burdur’un Ağlasun ilçesi sınırlarındaki Sagalassos antik kenti!


Bakan Günay, sergiyi bugüne kadar 100 binden fazla kişinin ziyaret ettiğini duyunca memnuniyetini dile getirdi. Sagalassos sergisinin Avrupa’da başka ülkelerde de sergilenebileceğini ve sonrasında Türkiye’nin büyük şehirlerinden birine götürülebileceğini aktardı.

Anadolu’daki tarihi eserlerin yurt dışında sergilenmesi konusunda ise Ertuğrul Günay, “Ülkemizden yasa dışı çıkmış bazı eserler varsa onların ülkemize iadesi için nezaketle ve kararlılıkla talebimizi dillendiriyoruz. Bu noktada sonuç aldıklarımızla işbirliğimizi sürdürüyoruz, alamadıklarımızla bu ısrarımızı, bu talebimizi takip ederek sonuçlandırmaya çalışıyoruz.” dedi

Düzgün Türkçesi ile dikkat çeken Belçikalı arkeolog Marc Waelkens ise 43 yıldır Türkiye’de yaşadığını ifade ederek, serginin tanıtımı için 500’den fazla konferans verdiğini aktardı.

Buraya Reklam Verin