Şeker bayramında yurt dışı turuna katılmak isteyenler için Slovakya’nın başkenti olan Bratislava‘yı tanıtmak istedim size. 2012 şeker bayramına çok az kaldı ve bayram tatilini gezi ve turlar ile değerlenedirmek isteyen okur sayım hiç de az değil. Bu nedenle pek çok turist tarafından ziyaret edilen Slovakya’nın başkenti olan Bratislava tanıtım yazısı hazırlamak istedim.


İşte Slovakya’nın başkenti olan Bratislava Gezi Rehberimiz

Devin Kalesi

Slovakya’daki en önemli arkeolojik kazı alanlarından biri olan Devin Kalesi’ne ait bilgiler M.Ö. 5000 yıllarına dayanır. Roma İmparatorluğu zamanında askeri üs olarak kullanıldı. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır ve ziyaretçilere açıktır.

St. Martin Kilisesi

14. yüzyıl başlarında başlayan inşası 1452 yılında tamamlanmıştır. Uzunluğu 69.37, genişliği 22.85 ve yüksekliği 16.02 metredir. Zaman içerisinde dönemin mimari stiline bağlı olarak değişik şapeller eklenmiştir.

Michael Kapısı

Orta çağ şehir duvarlarından geriye kalan tek korunmuş kapıdır. Gotik temelleri 14. yüzyılın ilk yarısında atılmıştır. 1511-1513 yılında yükselmiş ve 1753-1758 yılları arasında günümüzdeki görüntüsüne kavuşmuştur. 51 metre yüksekliğindeki kulenin tepesinde St. Michael heykeli bulunmaktadır. Günümüzde Silah ve Şehir Savunma Müzesi içerisinde yer almaktadır. Kuleden görülen şehir manzarası dillere destandır.

Buraya Reklam Verin