Amasra karadeniz turlarının başlangıç noktası. Tarihin günümüze uzanışı. Doğal güzellik denilince akla ilk gelen karadeniz şehirlerinden. Batı karadenizin kalbi. Yeşilin en güzel tonu. Siz de Amasra gezisi yapacaksanız Amasra hakkında bunları bilmeden yola çıkmayın. Gezdiğiniz yerlerin farkında olmanızda fayda var.

Amasra nasıl bir yer?

Amasra otelleri açısından zengin bir tatil cenneti. Amasra’da pek çok otel ve pansiyon var. Kalacak yer sıkıntınız olmayacak.

Batı Karadeniz’de yer alan Amasra, İstanbul ve Ankara gibi Büyükşehirlere yakın olması sebebiyle bol ziyaretçi çeker.

Amasra, hafta sonunda şehirden uzaklaşmak, ailesiyle farklı bir deneyim yaşamak, tarihi yapıları gezip görmek veya yaz tatilini geçirmek isteyenlerin uğrak yerleri arasındadır.

Amasra’nın tarihi M.Ö. 2000’li yıllara dek uzanır. Kent, M.Ö. 3. yüzyıla kadar Esamos olarak anılmıştır. M.Ö. 4. yüzyılda Tiran Densy’nin dul eşi Amatris, burada kendi adını taşıyan bir şehir kurmuştur.

Amasra, 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiştir. Amasra’ya tepeden bakan Fatih, buranın güzelliğine hayran kalmıştır.

Nereler gezilir?

Amasra doğal güzelliği gerçekten de tartışılmaz bir cennettir. Koyları, ağaçları ve bitki örtüsüyle cennetin yer yüzü köşelerine yansıdığı diyarlardan biridir.

Amasra’da gezilebilecek tarihi yapılar arasında Amasra Kemere Köprüsü, Amasra Küçük Kilise, Edhem Ağa Konağı, Amasra Kalesi, Cevona Şatosu, Kemerdere Köprüsü ve Kuşkayası Yol Anıtı yer alır.

Ne yenir, ne içilir?

Gezmekten yorulduğunuzda ise Bakacak Mevkii ve Boztepe’de sıcak bir bardak çay yudumlayabilirsiniz.

Akşam yemeğini kıyıda bulunan balık lokantalarında yiyebilirsiniz. Mevsimine göre taze balık servis edilen bu lokantalarda Amasra salatası sipariş etmeyi kesinlikle unutmayın.

Buraya Reklam Verin