Yolunuz Amasra gibi güzel bir yere düştüyse sakın buraları görmeden dönmeyin. Amasra deyince akla ilk gelen, gezilesi yerler..Batı karadenizin göz bebeği Amasra, kalesi ve şelalesi ile ünlü. Ayrıca Amasra’da osmanlı hamamı da görülmesi gereken yerler listesinde ön sırada yer almakta.

Tipik karadeniz turu ya da Amasra gezisi yapılırken gezilmesi gereken önemli yerler:

Kuşkayası Yol ve Anıtı

Roma İmparatoru Tiberius Claudius Cermanicus (M.S.41-54) zamanında, Doğu Eyaletleri İnşaat Ordusu (Legion) Komutanlığı yaptıktan sonra kaydıhayat şartıyla Bithynia-Pontus Valiliğine atanan Gaius Julius Aquilla tarafından yaptırılmış Amasra’da bulunan karayolu dinlenme yeri ve anıtıdır.

Amasra Kalesi

İki ana kütleden oluşmaktadır. Boztepe Adası’nda ve Zindan Mahallesi’nde yer alan kütleler “Boztepe Kemeri” denilen bir köprü ile bağlanmaktadır. Boztepe’de yer alan ve “Sormagir Kalesi” de denilen yapı Roma dönemine aittir.

Göldere Şelalesi

Küçük ama keyifli dakikaların geçirilebileceği, seyrine doyum olmayan doğal bir oluşum olan Göldere Şelalesi herkesi misafir ediyor.

Amasra Galla(Kadın) Pazarı

Adını bahçesinden ve hayvanlarından elde ettiği süt, yoğurt, biber, domates gibi ürünleri satan kadın pazarcılardan almaktadır.

Osmanlı Hamamı

17.yy da yapıldığı sanılmaktadır.Soğukluk,ılıklık,üç kurnalı yıkanma yeri ve su hazneleri ile külhan(hamamın alttan ısıtılmasını sağlar)bululunmaktadır.Yıkanma yeri bir orta kubbe iki yarım kubbe ile örtülüdür.Soğukluk kısmı yıkılmıştır.4 köşesinde görülen “Biye”ler Anadolu Beylikleri döneminin tipik mimari özelliklerini taşımaktadır.

Amasra Müzesi

Roma, Helen, Bizans ve bölgeye hakimiyet kurmuş tüm uygarlıklara ait eserler barındıran Amasra Müzesi görülmeye değerdir.

Amasra’ya gidip Çecikiciler Çarşısı’na uğramayı ihmal etmeyiniz. Burada geçmiş günümüze devam ettirilen ağaç işçiliği zanaatının eserlerini görüp satın alabilirsiniz.

Buraya Reklam Verin