UCUZ TATİL FIRSATLARI VE KAMPANYALAR

AVRUPA’NIN EN UCUZ TATİL BÖLGESİ  PRAG

Pronto Tur’un 05 Mart-08 Mart tarihleri arasında Prag turu 99 Euro’dan başlıyor. 04 Mart-07 Mart 2009 tarihlerindeki Paris tur paketi ise 299 Euro’dan satılıyor. 05 Mart-08 Mart Roma turunun fiyatı ise 299 Euro’dan başlıyor.

5 GÜN MADRİD TURU 99 EURO’DAN BAŞLIYOR

Kappa Tur’un 19-22 Mart 5 günlük Madrid turu 99 Euro’dan başlıyor. Ayrıca 4 günlük Prag turu da 99 Euro’dan satılıyor. 5 günlük Venedik-Floransa turu 199 Euro’ya satılıyor.

Etstur’un tur alternatifleri ise şöyle:Turlardan ilki olan 10 Nisan hareketli Roma turu 3 gece sürecek. 3 yıldızlı otellerde oda kahvaltı konaklama seçenekleriyle sunulan turlar panoramik Roma şehir turu, alan-otel-alan transferleri ve Türkçe rehberlik hizmetleri dahil 199 Euro’dan başlıyor.

3 ve 4 yıldızlı otellerde 3 gece oda kahvaltı konaklama sunan Floransa-Roma (Montecatini) turunun hareket tarihi ise 10 Nisan. Özel havayolları seferi ile İstanbul-Bologna gidiş/Roma-İstanbul dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti, panoramik şehir turları, alan-otel-alan transferleri, şehirlerarası transferler ve Türkçe rehberlik hizmetleri dahil olan turun fiyatı 229 Euro’dan başlıyor.

Diğer bir seçenek de Sicilya turu. 9 Nisan’da yola çıkacak, 4 gece sürecek tur 3 ve 4 yıldızlı otellerde oda kahvaltı konaklama seçeneği ile sunuluyor. Panoramik şehir turları, alan-otel-alan transferleri ve Türkçe rehberlik hizmetleri dahil olan turun fiyatı 169 Euro’dan başlıyor.

10 13 Nisan tarihleri arasındaki Milano turu, 149 Euro’ya, özel uçuşla, gidiş dönüş, 3 yıldız otellerde oda-kahvaltı konaklama ve Türk rehberler eşliğinde şehir tanıtım turu, ayrıca çevre turlara katılma imkanıyla düzenlenecek.

10 13 Nisan’da gerçekleştirilecek Milano-Cenevre turu, 229 Euro’ya, 3 yıldız ve 4 yıldız otellerde toplam 3 gece oda kahvaltı konaklama, Özel seferler ile gidiş dönüş, lüks otobüslerle şehirlerarası transferler, Türk rehberler eşliğinde şehir tanıtım turlarıyla gerçekleştirilecek.

PASKALYA’NIN YILDIZI: İSPANYA

İspanya’nın, farklı şehirlerine Paskalya’da yoğun ilgi olacak. Etstur’un sunduğu alternatiflerden ilki Barselona turu. 9 Nisan çıkışlı ve 4 gece sürecek tur 3 ve 4 yıldızlı otellerde 199 Euro’dan başlıyor.

İkinci seçenek ise 8 Nisan çıkışlı ve 4 gece sürecek Madrid turu. 3 ve 4 yıldızlı otellerde, oda kahvaltı konaklama sunan turun fiyatı 179 Euro’dan başlıyor.

08 Nisan hareketli Porto-Lizbon turu 4 gece sürecek. 4 yıldızlı merkezi otellerde, Porto’da 1 gece, Lizbon’da 3 gece oda-kahvaltı konaklama seçeneğiyle sunulan turun fiyatı 399’dan başlıyor.

BÜRÜKSEL NASIL BİR YER BÜRÜKSELDE TATİL

Belçika’nın başkenti Brüksel, aynı zamanda Avrupa Birliği’ni oluşturan ülkelerin de başkenti sayılıyor. Ülkenin tam ortasında, Scheldt ve Meuse nehirleri arasında yer alan kentin merkezinde yaklaşık 150 bin kişi yaşıyor. Metropol nüfusu ise bir milyonu buluyor. Nüfusun çoğunluğunun ana dili Fransızca. Kentte Flamanca konuşan azınlık da bulunuyor. Her iki dil de resmi dil olarak kullanılıyor.

Belçika’nın üç federal bölgesinden Brüksel Bölgesi’nin başkenti olan kent, yüzyıllar önce bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkmış bir şehir.

Yazları sıcak, kışları da ılık geçen Brüksel dört mevsim bulutlu ve rüzgarlıdır. Kışın en düşük sıcaklık 7 derecedir. Deniz etkisinde, ılımlı bir iklime sahip olan kentin yağış ortalaması da oldukça yüksektir.

Yoğun bir trafiği olan şehirde ulaşımın en rahat yolu tramvay ya da metro kullanmak. Ayrıca tren istasyonlarından bisiklet de kiralayarak kenti keşfedebilirsiniz.

Ünlü çizgi roman karakteri Tenten’in de doğduğu kent olan Brüksel, tarihi, mimarisi ve çikolatasıyla gezmekten ve görmekten keyif alacağınız bir Avrupa kenti.

GÖRÜLECEK YERLER
Büyük Meydan (Grande Place):
UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Büyük Meydan, Brüksel’in merkezi konumunda. Burası, 13. yüzyılda barok ve gotik uslupta inşa edilen birçok yapıyla çevrili. Turistlerin de ilk olarak ziyaret ettikleri yer. Etrafı birçok kahve ve lokantayla çevrili. Burada çiçek pazarı da mevcut. Meydanda yer alan Manneke Piss heykelcikleri, Belçika’nın da sembolü sayılıyor.

Place Royale:
Antik ve modern sanat müzelerinin yan yana bulunduğu bölgeye, Büyük Meydan’dan ayrılıp küçük bir tepeyi tırmanarak ulaşıyorsunuz. Burada yer alan her iki müze, birbirine bağlı olarak inşa edilmiş. Yine aynı bölgede hemen yakınlardaki Müzik Enstrümanları Müzesi, çok katlı bir Art Nouveau mimarı harikasının içinde konuşlandırılmış.

Çizgi Roman Müzesi:
Ünlü Tenten sergileriyle olduğu kadar Belçikalı mimar Victor Horta tarafından inşa edilen ve bir Art Nouveau klasiği sayılan güzel binasıyla da dikkat çekici.

Atomium:
Atom çekirdeğinin 102 metre yüksekliğindeki bu figürü, modern Brüksel’in simgelerdinden biri sayılıyor. Atomium’un yemyeşil bir parkta olması da bu yapıyı görmek için ayrı bir neden oluşturuyor. Üstelik bu çekirdeğin toplarına çıkıp Brüksel’i seyredebilirsiniz.

Cinquantenaire Parkı:
Yemyeşil bu parkta dolaşırken, içerisinde bulunan Sanat ve Tarih Müzesi’ni, Askeri Müze’yi, camiyi, otomobil dünyasını görebilirsiniz.

Mini Europe:
İstanbul’da bulunan ‘Miniaturk’ün bir benzeri olan yer, Avrupa’nın en ünlü yapılarının küçük kopyalarından oluşuyor. Değişik ülkelere ait olan mini eserlerin yan tarafında bulunan butonlarına basıp o ülkenin milli marşını dinleyebiliyorsunuz.

ALIŞVERİŞ
Brüksel, alışveriş için sınırsız olanaklar sunan bir kent. Modern ev aletleri ve mobilyalar için Flamant’a gidebilirsiniz. Mağaza birçok odaya bölünmüş ve her odasında ayrı bir şey satılıyor. Şehrin antika merkezi olan Grand Sablon aynı zamanda Belçika’nın en iyi çikolatacılarına da ev sahipliği yapıyor. Düşük kalorili bisküvi ve kekleri tercih ediyorsanız hemen yakınlarındaki Dandoy’da seçtiklerinizi satın almadan tadabilirsiniz. Galeries Royale Saint-Hubert merkezine özel ürün alışverişi için gidebilirsiniz.

YEME-İÇME KÜLTÜRÜ
Belçika mutfağı genel anlamda Fransız mutfağına benzetilir. Fakat bu iki mutfağın birbirinden en büyük farkı yemeklerin sunumlarıdır. Belçikalıların, Fransızlara göre sunuma daha az önem verdikleri söylenebilir. Belçika’nın en önemli yiyeceği patatestir. Her restoranda patatesin farklı pişirilmiş tarzlarına, farklı yemeklerine rastlayabilirsiniz. Patatese çok fazla düşkün olan Belçikalılar, patatesin 200’den fazla değişik yemeğini yapıyorlar.

Brüksel, her türlü lezzeti bulacağınız çeşit ve kalitede restoranlarıyla da ünlüdür. Chez leon de Bruxelles, Auberge Des Chapeliers, Amadeus, La Roue d’Or en tanınmış restoranlar arasında yer alıyor.

BİR EĞLENCE ŞEHRİ
Brüksel, bir eğlence ve parti şehri olarak da biliniyor. Büyük Meydan’da her türlü eğlence ve aktiviteyi bulmanız mümkün. Yemek yiyebilir, alışveriş yapabilir, mimari kültürüne, zenginliklerine hayranlıkla bakabilir ve gece hayatını da burada yaşayabilirsiniz. Brüksel’in ara sokaklarında ve özellikle “ruf dua Marche Fromage” adı verilen sokak, gündüz başka gece başka bir havaya bürünüyor. Geceleri sokaklara atılan masalarda eğlence doludizgin devam eder. Sade bir eğlence kültürü olan Brüksel’de bir yerde oturup bir yandan biralarınızı yudumlayıp bir yandan da arkadaşlarınızla sohbet etme ortamını bulabilirsiniz. Brüksel’de barlarda eğlence merkezlerinde içki olarak en çok tüketilen içki biradır. 400’den fazla bira çeşidi olan Belçika’da bir de bira müzesi bulunuyor.

KONAKLAMA

Brüksel’de kalacağınız yeri seçerken en iyi tercih Grand Place’a yakın bir yer olmasıdır. Hotel İbis, Best Western Hotel ve Novotel yan yana yer alıyor. Bu üçlünün hemen arkasında ise Le Meridien Otel’ de bulunuyor.

Waterloo Bulvarı’nda yer alan ve Büyük Meydan’a çok yakın olan Hilton Brussels, şehir merkezinde yer alan ve geçtiğimiz yıllarda yenilenerek bambaşka bir kimliğe bürünen Hotel Leopold Brussels, Brüksel’in en iyi otelleri arasında yer alıyor. Silken Berlaymond Brussels, Thon Hotel Brussels City Centre, Bedford Hotel&Congress Centre, Renaisance Brussels Hotel, diğer ünlü otellerindendir. Bol yıldızlı otellerin yanı sıra kentin banliyölerinde küçük otel ve pansiyonları bulmak da mümkün.